Karin Kneissl, która tańczyła na swoim ślubie z rosyjskim przywódcą, ma nową rolę w sercu jednego z ulubionych projektów Putina: obrony tygrysów syberyjskich. Na swoim koncie na X (dawniej Twitterze) przedstawia się jako „towarzyszka psów, koni i wszystkich czworonóżnych stworzeń”, więc zdaje się, że tygrysy właśnie zyskały profesjonalne wsparcie.
Ambasadorka tygrysów
Jak pisze rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti, będzie ona pełnić nową rolę ambasadora ds. ochrony tygrysów syberyjskich w Rosji. Była dyplomatka będzie pomagać Centrum Tygrysa Amurskiego w sprawach międzynarodowych. To rosyjska organizacja zajmująca się ochroną przyrody, która została utworzona z inicjatywy prezydenta Władimira Putina. Jej nowa rola w centrum zaoferuje Kneissl „możliwe opcje pomocy zarówno całej populacji, jak i jednostce”, powiedział dyrektor centrum RIA Novosti.
Dyrektor chwali doświadczenie
„Ma duże doświadczenie — a mianowicie europejskie doświadczenie w uzdrawianiu przyrody, przywracaniu tego, co zostało utracone, i jak nikt inny rozumie, jakie to trudne i jakie wielkie wysiłki podejmuje Federacja Rosyjska” — powiedział dyrektor.
Władimir Putin tańczył na jej weselu. Haniebne słowa Austriaczki, która zamieszkała w Rosji. Kneissl, znana z tego, że tańczyła z Putinem na swoim ślubie, jest nie tylko chętna do obrony zagrożonych gatunków. Była głośną orędowniczką Rosji, jej nowego domu, na arenie międzynarodowej.
Rosyjska zmowa
Dyplomatka kierowała Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Wiedniu w latach 2017-2019. Nominowała ją na to stanowisko skrajnie prawicowa Partia Wolności. Jej ślub latem 2018 r. przyciągnął międzynarodową uwagę, gdy prezydent Rosji nie tylko uczestniczył w wydarzeniu, ale także zatańczył walca z panną młodą. Kneissl, ówczesna szefowa austriackiej dyplomacji, nawet uklęknęła przed Putinem.
Skandal z rosyjską zmową
W następnym roku skrajnie prawicową partią wstrząsnął skandal związany z rosyjską zmową jej lidera, a jej ministrowie, w tym Kneissl, zostali wyrzuceni z rządu. Rosjanie dali jej jednak szansę na nowe życie: regularnie występowała w RT, wspieranym przez Kreml międzynarodowym kanale informacyjnym, a w 2021 r. dołączyła do zarządu Rosnieftu, państwowej spółki naftowej.
„Podoba mi się atmosfera w Rosji”
W ubiegłym roku Kneissl przeniosła się do Rosji, aby kierować think tankiem w rodzinnym mieście Władimira Putina, Sankt Petersburgu.
„Dobry wieczór. Tylko trochę mówię po rosyjsku. Mieszkam teraz w Pietruszowie i podoba mi się atmosfera” — powiedziała Kneissl w przemówieniu do mieszkańców wioski w obwodzie riazańskim, w której rozpoczęła swoje nowe rosyjskie życie.
Praca i zaangażowanie
Jak twierdzi, nie miała wyjścia, bo w Austrii była oskarżana o związki z Rosją, skarżyła się nawet, że chciano jej odebrać austriackie obywatelstwo. Portal Meduza donosił, że Kneissl w Rosji pracuje nad książką i pracuje w Obserwatorium Geopolitycznym dla Kluczowych Zagadnień Rosji na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. Według informacji na stronie internetowej uczelni, Kneissl jest szefową tej instytucji.
Decyzja o przeprowadzce
Była minister spraw zagranicznych Austrii nie jest jedyną znaną Europejką, która zdecydowała, że jej życie będzie lepsze, jeśli podporządkuje się Kremlowi. Więcej na ten temat można się dowiedzieć, czytając tekst, który oryginalnie opublikowała Nowa Gazieta: Od cara do Putina. Poznajcie historię Europejczyków, którzy postanowili służyć Kremlowi.
„Sezon na głupoty”
Tymczasem Karin Kneissl aktywnie angażuje się w dyplomację na rzecz Moskwy. Na przykład w lipcu tego roku wygłosiła przemówienie na spotkaniu ONZ, wzywając do zaprzestania dostaw broni do Ukrainy. Austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych było zdumione wystąpieniem swojej byłej przywódczyni na forum ONZ: „Wygląda na to, że sezon na głupoty nadszedł również w Rosji” — powiedział wówczas rzecznik.