Budowa wielkiej turbiny przy Świątyni Opatrzności Bożej kojarzona jest z planami Kościoła

Różnice zdań i kontrowersje wokół budowy elektrowni wiatrowej przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie budzą wiele emocji. Obecnie powstaje tam wysoka na 14,5 m konstrukcja, której wysokość równa jest pięciu piętrom budynku.

Jednak inwestycja ta, realizowana przez Archidiecezję Warszawską w Miasteczku Wilanów, spotyka się z krytyką ze strony mieszkańców. Powodem niepokoju są obawy związane między innymi z hałasem, choć niewiele jest informacji na temat szczegółów technicznych samej turbiny wiatrowej.

Postawa Kurii w Sosnowcu i interwencja radnej

Kuria w Sosnowcu rozesłała nietypową instrukcję dla księży, dotyczącą postępowania w przypadku ewentualnego zatrzymania budowy kościoła wyposażonego w wielką turbinę wiatrową. Sprawa ta budzi wiele emocji i kontrowersji.

Radna Warszawy, Agata Diduszko-Zyglewska, podjęła się interwencji w tej sprawie. Zauważyła, że Archidiecezja Warszawska wielokrotnie realizuje swoje inwestycje w sposób niezgodny z przepisami i zdaje się działać bez poszanowania prawa, ciesząc się przywilejowaną pozycją.

Według Agaty Diduszko-Zyglewskiej każdy inwestor powinien uzyskać wymagane pozwolenie na budowę, a brak tego dokumentu nie powinien pozwalać na prowadzenie działań inwestycyjnych. Jednakże w tym przypadku sytuacja wydaje się być inna.

Kontrowersje i nadzieje na interwencję

Zgodnie z prawem, Archidiecezja ma prawo do stawiania obiektów sakralnych oraz tych związanych z kultem. Jednakże w przypadku budowy elektrowni wiatrowej pod Świątynią Opatrzności Bożej, trudno jest odnaleźć związek z kultem czy obrzędami religijnymi.

Radna Diduszko-Zyglewska zauważyła, że plany inwestycyjne obejmują nie tylko samą turbiny wiatrową, ale również mini elektrownię, którą mają okleić panele fotowoltaiczne. W tej kwestii pojawiają się wątpliwości dotyczące estetyki oraz konieczności konsultacji projektu z urbanistami i architektami miasta.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zwrócił się do wojewody z prośbą o wstrzymanie budowy elektrowni wiatrowej. Agata Diduszko-Zyglewska wyraziła nadzieję, że prośba ta zostanie uwzględniona i wojewoda podejmie właściwe działania w tej sprawie.