Bezpłatne badania medyczne wkrótce dostępne dla większości osób w Polsce

„`html
Nowy Program Profilaktyczny Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia przez wielu miesięcy przygotowywało program badań profilaktycznych zatytułowany „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”. Jego celem było zastąpienie wcześniejszej inicjatywy „Profilaktyka 40+”. Od maja program ma zostać wdrożony. Projekt trafił już do konsultacji publicznych, co stanowi raczej formalność.
Dzięki nowemu programowi, z badań przesiewowych będą mogli skorzystać Polacy, którzy ukończyli 20 lat, bez górnego ograniczenia wiekowego. Dla osób w wieku 20-49 lat profilaktyczne badania bilansowe będą odbywać się co 5 lat. Natomiast dla osób powyżej 49. roku życia planowany jest cykl badań co 3 lata.
Zakres badań oferowany przez program
Program przewiduje podzielenie diagnostyki na dwa zakresy: podstawowy oraz rozszerzony.
- Podstawowy: morfologia krwi, glukoza, kreatynina (z eGFR), lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy), TSH (hormon tarczycowy).
- Rozszerzony: będzie uzależniony od wieku pacjenta oraz wyników ankiety wypełnianej na Internetowym Koncie Pacjenta.
Realizacja programu – ankieta i diagnoza
Podstawą wykonania badań będzie szczegółowe wypełnienie ankiety dostępnej na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w placówkach POZ z pomocą personelu. Na podstawie odpowiedzi, pacjent uzyska zestaw badań diagnostycznych do wykonania. Z wynikami przeprowadzonych badań pacjent będzie mógł spotkać się z pracownikiem medycznym w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), by omówić rezultaty.
Podczas wizyty pacjent dowie się o ewentualnych zidentyfikowanych czynnikach ryzyka rozwoju różnych chorób. Otrzyma również Indywidualny Plan Zdrowotny, ukierunkowany na dbanie o zdrowie na każdym etapie życia.
Dodatkowe badania dla seniorów
Osoby powyżej 60. roku życia będą miały dostęp do specjalistycznego badania diagnostycznego w kierunku chorób otępiennych. Te badanie będzie proponowane podczas wizyty bilansowej.
- Personel medyczny dostarczy pacjentowi również zalecenia odnośnie dalszej troski o zdrowie.
- Wyniki badań zostaną wprowadzone na IKP i, za zgodą pacjenta, będą dostępne dla innych lekarzy, w tym specjalistów.
Skuteczna promocja programu
Skuteczna strategia promocyjna nowego programu będzie kluczowa, aby osiągnąć lepsze wyniki niż wycofywana „Profilaktyka 40+”. Pomimo uprawnień aż 23 milionów Polaków do uczestnictwa w poprzednim programie, skorzystało z niego jedynie 2,8 milionów osób, co stanowiło nieco ponad 12%.
Eksperci od dawna podkreślali, że Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) powinna pełnić istotną rolę w prowadzeniu działań profilaktycznych, w tym badań przesiewowych. W jej ramach warto wydzielić osobny, niezależny od medycyny naprawczej obszar, co może skutecznie zachęcić zdrowych ludzi do udziału w profilaktyce, zapobiegając wielu chorobom w przyszłości.
„`