Analitycy obniżają prognozy gospodarcze dla eurostrefy

„`html
Prognozy wzrostu PKB w Europie
Analitycy biorący udział w ankiecie Bloomberga przewidują wzrost gospodarczy na poziomie 1% w 2025 roku. Mimo że jest to więcej niż prognozowane 0,8% na bieżący rok, stanowi to jednak spadek w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami, które wynosiły 1,2%. Na rok 2026 prognozy również zostały obniżone do 1,2% z wcześniejszych 1,4%.
Sytuacja w Niemczech, Francji i Hiszpanii
W przypadku Niemiec, borykających się z przeciągającym się osłabieniem w kluczowym sektorze produkcyjnym, ekonomiści prognozują wzrost na poziomie 0,4% w 2025 roku i 1% w 2026 roku, co oznacza obniżenie prognoz o 0,3 punktu procentowego każdego roku. Prognozy dla Francji również uległy redukcji, podczas gdy w Hiszpanii oczekuje się trochę szybszego tempa wzrostu niż wcześniej zakładano.
Prognozy finansowe i ich znaczenie
Ekonomiści banku inwestycyjnego Goldman Sachs zmniejszyli swoją prognozę wzrostu PKB strefy euro na 2025 rok do 0,8% z wcześniej przewidywanych 1,1%. Oczekiwania na 2026 rok również zostały obniżone do 1% z 1,1%.
Wpływ potencjalnego powrotu Donalda Trumpa
Eksperci z Goldman Sachs uważają, że ewentualny powrót Donalda Trumpa do Białego Domu może mieć wpływ na gospodarkę europejską ze względu na potencjalne napięcia handlowe z USA, presję na zwiększenie wydatków na obronę oraz spadek zaufania przedsiębiorców wywołany zwiększonym ryzykiem geopolitycznym.
Perspektywa mniejszych zniżek
Międzynarodowy bank prywatny Berenberg przewiduje mniejszy wpływ na PKB strefy euro, obniżając prognozę wzrostu o zaledwie 0,1 punktu procentowego do 1%. Jak zauważono, przejściowy wzrost popytu wewnętrznego w USA i silniejszy dolar, który czyni europejski eksport bardziej konkurencyjnym, częściowo łagodzi wpływ ceł i napięć handlowych.
Prognozy Europejskiego Banku Centralnego
Prognozy są bardziej pesymistyczne niż przewidywania Europejskiego Banku Centralnego. Władze zredukowały w tym miesiącu swoje prognozy i obniżyły stopy procentowe po raz czwarty od czerwca. Mimo to, urzędnicy nadal oczekują, że gospodarstwa domowe będą przyczyniać się do ożywienia z powodu wzrostu dochodów i stabilizacji inflacji na poziomie celu 2%.
Wzrost PKB strefy euro w trzecim kwartale wyniósł 0,9 rok do roku i 0,4% kwartał do kwartału, co podał Eurostat. Polska z roczną dynamiką była blisko unijnej czołówki, choć w ujęciu kwartalnym sytuacja nieco się pogorszyła.
Prognozuje się powolne ożywienie wzrostu gospodarczego, które będzie hamowane przez słabą konsumpcję i strukturalnie słabą gospodarność Niemiec. Dodatkowym czynnikiem hamującym dla europejskiego wzrostu będą amerykańskie cła, co negatywnie wpłynie na europejski sektor przemysłowy.
„`