Polska misja księżycowa "M6 Żuławski" rozpoczyna się na krajowej stacji kosmicznej.

Na powierzchni nie ma jeszcze żadnej stacji badawczej z załogą, choć takie plany na przyszłość istnieją. Tymczasem rozpoczęła się symulowana misja księżycowa „M6 Żuławski” w polskiej Stacji Badawczej Lunares z okazji obchodów 150. rocznicy urodzin polskiego twórcy fantastyki naukowej, Jerzego Żuławskiego.

Misja „M6 Żuławski” potrwa dwa tygodnie i składa się z pieciu specjalistów:

  • Pierwszy specjalista
  • Drugi specjalista
  • Trzeci specjalista
  • Czwarty specjalista
  • Piąty specjalista

Misja odbywa się w Stacji Badawczej Lunares, która powstała kilka lat temu. Jej celem jest m.in. badanie wpływu długotrwałego przebywania w kosmosie na zdrowie psychiczne. Uczestnicy „M6 Żuławski” będą przeprowadzać eksperymenty naukowe zatwierdzone przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Przedsiewziecie w habitacie ma charakter naukowy, a biblioteczka Stacji Badawczej Lunares zawiera książki Jerzego Żuławskiego i Stanisława Lema przetłumaczone na język angielski dzięki wsparciu wydawnictw Powergraph i Egmont Polska.

W harmonogramie misji „M6 Żuławski” przewidziany jest również panel dyskusyjny, w którym wezmą udział fani fantastyki naukowej oraz załoga. Prowadzenie panelu powierzono dr Emmanuelli Robak, a specjalnymi gośćmi będą Michał Cholewa, Tomasz Kołodziejczak oraz Marcin Przybyłek. Uczestnicy misji podzielą się swoimi doświadczeniami z pobytu w habitacie oraz wrażeniami z lektury książek.