Niespodziewane słowa Tuska do uczestników marszu PiS.

„`html
Donald Tusk wyraził ironiczne podziękowania uczestnikom marszu 1000-lecia Korony Polskiej za skandowanie jego nazwiska. Na swoim profilu w mediach społecznościowych lider rządu szczególnie wyróżnił prezesa Prawa i Sprawiedliwości – Jarosława Kaczyńskiego. Tusk zwrócił się do uczestników wydarzenia: „Dziękuję wszystkim uczestnikom marszu 1000-lecia Korony Polskiej za konsekwentne skandowanie mojego nazwiska. Jestem szczególnie wdzięczny Prezesowi Kaczyńskiemu. W sejmie klaskał Donaldowi, na ulicy skandował 'kochać Tuska’, czy coś w tym rodzaju. Doceniam” – napisał w swoim sobotnim wpisie na platformie X.
Marsz w Warszawie
W sobotę ulice stolicy były świadkami marszu z okazji tysiąclecia Królestwa Polskiego oraz pięćsetnej rocznicy Hołdu Pruskiego. Wśród uczestniczących byli najważniejsi przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, tacy jak Jarosław Kaczyński i Karol Nawrocki. Towarzyszyła im muzyka, w tym tradycyjny polonez, oraz skandowane hasła, jak „Republika!” i „Nie bać Tuska!”. Uczestnicy nieśli biało-czerwone flagi, dodając wydarzeniu patriotycznej atmosfery.
Liczba uczestników
Ile osób brało udział w wydarzeniu? „Miło mi poinformować, że jest ok. 100 tys. Polaków na marszu z okazji 1000 lat Polski” – napisał na platformie X europoseł PiS, Patryk Jaki. Polityk w swoim przemówieniu przekonywał, że Zachód chce narzucić Polsce swoją wolę. „W Europie zagrożona jest wolność słowa” – wyraził swoje obawy. „Polska musi być wielka i wolna” – dodał z przekonaniem. Wyraził także nadzieję: „Wierzę, że tutaj jest przyszły polski prezydent”, co wywołało aplauz tłumu skandującego „Karol Nawrocki”.
Na profilu wyborczym Karola Nawrockiego pojawił się wpis: „Niech żyje Polska! Karol Nawrocki na wielkim patriotycznym Marszu z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego”. Tymczasem około godziny 14 stołeczny ratusz podał, że na marsz do Warszawy przyjechało blisko 200 autokarów, a ulicami szło 20 tys. uczestników.
Znaczenie Hołdu Pruskiego
Hołd Pruski, wydarzenie z 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie, to jedno z kluczowych momentów w historii polsko-krzyżackich relacji. Tego dnia wielki mistrz zakonu krzyżackiego, Albrecht Hohenzollern, złożył hołd lenny królowi Polski, Zygmuntowi I Staremu. Wydarzenie to miało istotne znaczenie zarówno polityczne, jak i symboliczne dla Europy tamtych czasów.
Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego
Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego są wyjątkową uroczystością, celebrującą początek polskiej państwowości. Koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski w 1025 roku uznawana jest za symboliczny początek polskiego państwa i stanowi fundament polskiej tożsamości.
„`