Polityczne niepokoje szkodzą francuskiej gospodarce. "Publiczne finanse narodowe będą znacznie osłabione"

„`html

Mianowanie Francois Bayrou na premiera Francji

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, mianował Francois Bayrou na stanowisko premiera, co jest już czwartą taką nominacją w obecnym roku. Bayrou staje przed niełatwym wyzwaniem, szczególnie w obliczu obniżonego ratingu kraju, który został ogłoszony zaledwie kilka godzin po jego mianowaniu.

Obniżenie ratingu Francji przez agencję Moody’s

Agencja Moody’s obniżyła oceny ratingowe Francji z Aa2 do Aa3, wskazując na „znaczące osłabienie finansów publicznych kraju w nadchodzących latach”. Podobne kroki podjęły wcześniej agencje Standard & Poor’s oraz Fitch.

Skutki fragmentacji politycznej

Moody’s w swoim oświadczeniu podkreśla, że polityczna fragmentacja we Francji może utrudniać konsolidację fiskalną. Istnieje „bardzo niskie prawdopodobieństwo”, że nowy rząd zdoła trwale zmniejszyć deficyty fiskalne w nadchodzących latach.

Ryzyko wzrostu kosztów finansowania

Agencja zauważa również ryzyko trwałego wzrostu kosztów finansowania, co może dodatkowo osłabić możliwości zadłużenia kraju. Takie zjawisko może prowadzić do „negatywnej pętli sprzężenia zwrotnego”, gdzie wyższe deficyty prowadzą do większego obciążenia długiem i wyższych kosztów finansowania.

Reakcja ministra gospodarki i finansów

Antoine Armand, francuski minister gospodarki i finansów, stwierdził, że nominacja Bayrou i determinacja w zmniejszeniu deficytu są wyraźną odpowiedzią na decyzję agencji Moody’s.

Francois Bayrou, w swoim pierwszym przemówieniu jako premier, podkreślił moralne aspekty związane z deficytem i długiem, co jeszcze bardziej uwypukla wyzwania, przed którymi stoi francuski rząd.

Moody’s już wcześniej, pod koniec października, obniżyła perspektywę ratingu Francji do negatywnej, wyrażając obawy dotyczące zadłużenia i deficytu. Agencja ostrzegała przed potencjalnym „rosnącym ryzykiem”, że rząd nie będzie w stanie wdrożyć środków, które zapobiegałyby wysokim deficytom budżetowym i pogorszeniu możliwości spłaty zadłużenia.

„`