wypraw w historii rozpoczęła się! Jeden z najbardziej niebezpiecznych przedsięwzięć.

po sukcesie Inspiration4 podjęło się realizacji kolejnej misji w kosmos, która jest trudna oraz niebezpieczna. Jest nią Polaris Dawn, czyli pierwsza z kilku planowanych w ramach Programu Polaris. To duży krok dla ludzkości, gdzie zostaną pokonane kolejne bariery.

SpaceX wystrzeliło rakietę Falcon 9 z misją Polaris Dawn. Start Polaris Dawn był już i dziś podjęto się kolejnej próby. Rakieta wyniosła w centrum kosmicznym na Florydzie, skąd odbywały się historyczne starty w ramach programu Apollo. SpaceX miało dziś trzy okienka startowe. Pierwsze rozpoczęło się o godzinie 9:38 czasu w Polsce, ale nic tego nie wyszło. Drugie zaplanowano na 11:23, a trzecie o 13:09. Warunki pogodowe były niesprzyjające (40 proc.). Firma udostępniła live stream z wydarzenia, który możecie oglądać poniżej. Start ostatecznie odbył się po godzinie 11.

Polaris Dawn pozwoli przełamać ludzkości kolejne bariery. Misja Polaris Dawn jest przełomowa i pozwoli ludziom na pokonanie kolejnych barier w kosmosie. Załoga Dragona uda się od powierzchni , a więc przekroczy pasy Van Allena, co pozwoli na zbadanie ich wpływu na podobne przedsięwzięcia. Tak daleko człowiek nie był w przestrzeni od czasów programu księżycowego Apollo. Dla porównania orbituje na wysokości około 400 km. W ramach Polaris Dawn zostanie przeprowadzonych . Ponadto podczas misji odbędzie się . SpaceX w tym celu umieściło w Dragonie specjalny właz, skąd dwójka osób z załogi opuści kapsułę.

Załoga Polaris Dawn składa się z czterech osób. Są to dowódca i fundator pilot , który niegdyś latał dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych oraz dwie pracownice SpaceX — A . Śmiałkowie spędzą w kosmosie kilka dni, a potem zostaną sprowadzeni na Ziemię, co powinno nastąpić pod koniec tego tygodnia.

Program Polaris to więcej misji. Jeśli dzisiejsza misja zakończy się powodzeniem, to zapewne Program Polaris będzie kontynuowany. W planach SpaceX są jeszcze co najmniej dwa przedsięwzięcia w ramach tej inicjatywy, które pozwolą na osiągnięcie kolejnych barier dla ludzkości w kosmosie. Wszak firma już teraz myśli o tym, aby . Na razie bez załogi, ale za kilka kolejnych lat mogę polecieć tam pierwsi ludzie.