Dwa plasterki wystarczają, by zwiększyć prawdopodobieństwo ciężkiej choroby

Nad cukrzycą typu 2 choruje ponad 400 milionów ludzi, a wiele kolejnych nie wie, że na nią choruje. Tymczasem jest ona główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udarów mózgu i amputacji kończyn dolnych. Dowody naukowe sugerują, że jednym z głównych sposobów zmniejszenia ryzyka choroby – oprócz utrzymywania prawidłowej wagi i większej liczby ruchu – jest poprawa diety.

Ograniczenie spożycia mięsa

Najnowsze badanie wskazuje, że najpewniej powinna z diety wylecieć szynka. Eksperci z Uniwersytetu w Cambridge, którzy opublikowali swoje wyniki w Lancet Diabetes & Endocrinology, przeprowadzili badanie w różnych regionach na świecie i twierdzą, że zalecenia dotyczące ograniczenia spożycia przetworzonego i czerwonego mięsa są jak najbardziej słuszne. Badania dostarczają kompleksowych dowodów na związek między spożyciem tych produktów a wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Może to oznaczać konieczność rezygnacji ze zwykłego, dzienne spożycia mięsa czerwonego. Spożywanie 100g nieprzetworzonego mięsa czerwonego dziennie, czyli mniej więcej mały stek, wiązało się z 10% większym ryzykiem choroby. Jednak eksperci podkreślają, że mięso czerwone to nie jedyne zagrożenie.

Związki z cukrzycą typu 2

Kiedy przeprowadzono dalsze analizy, okazało się, że związek ze spożyciem drobiu był słabszy, natomiast związki z cukrzycą typu 2 w przypadku przetworzonego mięsa i nieprzetworzonego mięsa czerwonego utrzymywały się. Eksperci nie mają wątpliwości – trzeba działać.

Naukowcy analizowali dane z 31 grup badawczych dzięki projektowi finansowanemu przez UE, mającemu na celu lepsze poznanie cukrzycy typu 2 i otyłości w różnych populacjach. To pozwoliło im na bardziej precyzyjne wnioski dotyczące zdrowego odżywiania.

Dobrze przeprowadzone badanie

Choć eksperci niezaangażowani w badanie komentują je i wyjaśniają, że należy być ostrożnym w interpretacji obserwacyjnych danych, to badanie zostało bardzo dobrze przeprowadzone. Pozwala to wysnuć wniosek, że cukrzyca typu 2 jest chorobą, której liczba przypadków rośnie na całym świecie.