Na nagraniu, które obiegło media, widać moment, gdy dron z ładunkiem wybuchowym zbliża się do ukraińskiego pojazdu wojskowego. Atak kończy się zderzeniem z jednym z morskich dronów, o nazwie „Magura”, powodując nieokreślone szkody. To wydarzenie jest jednym z pierwszych przypadków użycia dronów FPV do ataku na ukraińską broń.

Portal The War Zone przeprowadził wywiad z generałem Kyryłem Budanowem, dyrektorem wojskowego wywiadu, który potwierdził, że Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu ostatnich miesięcy straciły kilka morskich dronów na skutek ataków rosyjskich dronów FPV. Jednakże nie ujawnił, ile dokładnie ich zniszczono. Drony morskie stały się poważnym problemem dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

The War Zone zauważa, że ten incydent może być sygnałem rozwoju wykorzystania dronów FPV do obrony wybrzeża. Dzięki płaskiej powierzchni wody można zwiększyć zasięg lotu, a wykorzystując specjalne anteny przybrzeżne lub przekaźniki, można jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości dronów. Trudno przewidzieć, czy Rosjanie będą wykorzystywać drony FPV do polowań na ukraińskie drony morskie, ale z uwagi na ciągłe straty Floty Czarnomorskiej, każde nowe rozwiązanie będzie brane pod uwagę.

Ukraińskie drony morskie stają się coraz bardziej niebezpieczne dla Rosjan. Ostatnio Ukraińcy zaprezentowali nowatorskie projekty wykorzystania tych dronów do atakowania celów zarówno na lądzie, jak i w powietrzu. Jednym z przykładów jest dron Magura, na którym zamontowano rakiety R-73, służące do zwalczania celów powietrznych. Te rakiety zostały zaobserwowane w rejonie Krymu, gdzie zostały przechwycone przez rosyjskie śmigłowce. Innym przykładem jest dron Sea Baby, wyposażony w wyrzutnię niekierowanych rakiet, który został wykorzystany do ataku na rosyjskie wojska stacjonujące na Mierzei Kinburnskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *